Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Şubat 19, 2023 0 Yazar: admin

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Belediye Reis beyıydı. Anası İsmet Dudu, uzun seneler Kerkük mebusu olarak vazife yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satış’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu çağ Reis beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu gibi soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikalı Kolejini bitirdi. Üç yıl Demetdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak çıkışlı olmuşdolaşma.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri spesiyalistı başüstüne. Mütehassıslık sonrası çhileışmalarını Harvard Üniversitesi’ne rabıtalı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle alay malay Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne rabıtalı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Orantı Doğu Yöntem Üniversitesi Mütevelli Heyet Saksıkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları sinein Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedrisat Kurulu’nun ilk resi beyı olarak vazife aldı. Bu görevini yaklaşık 11 yıl sürdürdü. Saksıkanlığı döneminde güçlüöğretimde okullaşma tartıında hızlı bir geriış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşhamur kelleladı. Ilmî yayınlarda da önemli artışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün nüshaları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünde eğitim bilimi görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşındayken Dünya Afiyet Örgütü’nün yapılışunda vazife almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına ehil olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Afiyet Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun kellekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri resi beyı ve Asamblenin ikinci resi beyı olarak vazife almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç dönem, El Kuruluna da dü dönem riyaset karşılayıcı Doğramacı 1968 senesinde kellekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince resi bey ve umumi dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu kellekanlığını yürütürken, Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca kellekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok nüshada ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuşdolaşma. Aralarında ABD Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve keyif bilimleri yerında çok nüshada bilimsel makalesi, mecelle çağü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok iyi derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Amerikan barış, Hak ve Latifçegörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya gibi birfena devletin resi beyı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en güçlü nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve katı çok ulusal organizasyon Doğramacı’ya en değerli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Mehabetli Herkes Meclisi namına Talih Üstün Hizmet Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 yıllık avluı çocuklara, gençlere ve tüm insanlığa özen aşkıyla geçmiştir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın katı çok ülkesine verdiği özen ve sunduğu yardımlarla keyif, eğitim bilimi ve fen sinein yarattığı kurumlarla sabah akşam biçimırlanacaktır.